Lista aktualności Lista aktualności

Co słychać w Lesie Mławskim

Podczas wykonywania obowiązków służbowych leśnicy często spotykają się z pytaniem czemu nadmiernie "wycinają" lasy. Pragniemy uspokoić, iż wszystko co dzieje się w lasach nie jest niczym niezwykłym i związane jest z prowadzeniem trwale zrównoważonej gospodarki leśnej.

   Przyczyn, dla których lasy okalające Mławę są "wycinane" jest kilka. Związane są one z planowym działaniem uwzględniającym wszelkie prawidła sztuki leśnej. Taki plan działań nazywamy Planem Urządzenia Lasu, jest on tworzony na okres dziesięcioletni, podlega konsultacjom społecznym i jest zatwierdzany przez Ministra Środowiska.

  Pierwszą z przyczyn przerzedzania lasów jest prowadzenie pielęgnacji drzewostanów. Pielęgnacja polega na stopniowym usuwaniu z lasu drzew wadliwych, chorych lub przeszkadzających w rozwoju drzewom najwartościowszym. W trakcie prowadzenia pielęgnacji niezwykle ważna jest regulacja składu gatunkowego, aby na danym terenie rosły drzewa najodpowiedniejsze dla danego siedliska. Celem pielęgnacji jest utworzenie drzewostanu o zaplanowanym składzie gatunkowym, a przede wszystkim wzmożenie odporności drzewostanu na działanie szkodliwych czynników takich jak wichury, szkodniki owadzie, grzyby patogeniczne.

   Następną z nich jest osiągnięcie przez większość tutejszych lasów sędziwego wieku (niektóre drzewostany mają ponad 120 lat), właściwego do rozpoczęcia wymiany pokoleń. Poza tym lasy leśnictwa są lasami dość żyznymi, o czym świadczy sporządzony w 2012 roku operat siedliskowy dla Nadleśnictwa Dwukoły. Operat ten mówi nam o tym, że tutejsze tereny mają zdecydowanie większe możliwości tworzenia wielogatunkowych drzewostanów liściastych, niż dotychczas sądzono. Przebudowa krajewskich drzewostanów na lasy ze znacznym udziałem gatunków liściastych, głównie dębem, grabem, lipą i klonem jest zadaniem leśników na następne kilkadziesiąt lat. Już w tej chwili spacerując w lesie możemy zaobserwować proces przebudowy drzewostanów, zmieniających i urozmaicających krajobraz naszych lasów. Podczas przebudowy popierane są najwartościowsze elementy krajobrazu (drzewa pomnikowe, suche, dziuplaste, o niespotykanej formie). Całość przebudowy będzie odbywała się w sposób płynny i ciągły. W okresie obowiązującego Planu Urządzenia Lasu sporządzonego na lata 2014 – 2023 w leśnictwie Krajewo zaplanowano przebudowę lasów na powierzchni 52 ha, co stanowi  7 % ogólnej powierzchni leśnictwa.

na lata 2014 – 2023 w leśnictwie Krajewo zaplanowano przebudowę lasów na powierzchni 52 ha, co stanowi  7 % ogólnej powierzchni leśnictwa.

   Informacje o bieżącej działalności leśników znajdziecie Państwo na stronie internetowej nadleśnictwa, a więcej o działaniu dwukolskich leśników z Krajewa,  ich pracy i  planach na przyszłość w mławskich lasach dowiecie się Państwo na „Wiosennych spotkaniach z leśnikiem", planowanych już w maju przyszłego roku na terenie Leśnictwa Krajewo.

Tekst: Sebastian Bielec