Asset Publisher
Nadleśnictwo Dwukoły – obszary objęte Programem „Zanocuj w lesie”
Wyznaczone miejsca zapewniają pełen wachlarz atrakcji dla osób odwiedzających obiekty, które łączą walory krajobrazowo-przyrodnicze Wzniesień Mławskich, Zalewu Ruda, Doliny Wkry i Mławki oraz historię regionu tj. schrony bojowe i okopy, cmentarze żołnierzy i ofiar z okresu I i II wojny światowej. Zapewniają możliwość przebywania na terenie lasów mieszanych, jak i typowo iglastych.
Wytypowano następujące obszary:
-
Leśnictwo Białuty [galeria]
Wyznaczono teren o powierzchni 547,30 ha, oddalony około 4,5 km na zachód od trasy szybkiego ruchu E7 oraz około 6,5 km na północny-wschód od miejscowości Iłowo-Osada. Brak miejsca do palenia ogniska. Miejsce postoju pojazdów znajduje się na terenie wyznaczonego obszaru.
W terenie wyznaczają go słupki oddziałowe o numerach 35, 28, 36, 39, 44, 47.
-
Leśnictwo Krajewo [galeria]
Wyznaczono teren o powierzchni 328,34 ha, położony w obszarze administracyjnym miasta Mława w bezpośrednim sąsiedztwie trasy szybkiego ruchu E7.
Brak miejsca do palenia ogniska. Miejsca postoju pojazdów znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie wyznaczonego obszaru: przy szkółce leśnej w Krajewie oraz przy Alei Marszałkowskiej.
W terenie wyznaczają go słupki oddziałowe o numerach 72, 70, 75, 74, 79, 83, 87, 89, 86, 82.
-
Leśnictwo Iłowo [galeria]
Wyznaczono teren o powierzchni 323,85 ha, pomiędzy drogą wojewódzką, Zalewem Ruda a osadą Iłowo. Brak miejsca do palenia ogniska. Miejsce postoju pojazdów znajduje się przy cmentarzu żołnierzy niemieckich w Mławce, przy siedzibie Nadleśnictwa Dwukoły oraz przy zbiorniku wodnym – Zalew Ruda.
W terenie wyznaczają go słupki oddziałowe o numerach 147, 146, 161, 160, 159, 173, 173B, 173C, 175, 164.
-
Leśnictwo Łomia [galeria]
Wyznaczono teren o powierzchni 82,44 ha oddalony około 2,5 km na północny-zachód od miasta Mława, w bezpośrednim sąsiedztwie Zalewu Ruda.
Brak miejsca do palenia ogniska.
Miejsce postoju pojazdów znajduje się przy zbiorniku wodnym – Zalew Ruda.
W terenie wyznaczają go słupki oddziałowe o numerach 225, 224, 226, 227.
-
Leśnictwo Łomia [galeria]
Wyznaczono teren o pow. 71,56 ha oddalony około 4 km na zachód od miasta Mława, około 2 km na południowy - zachód od Zalewu Ruda, w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Mławki.
Brak miejsca do palenia ogniska.
Miejsca postoju pojazdów znajdują się przy zbiorniku wodnym – Zalew Ruda oraz przy drodze gminnej z Turzy Małej do Lewiczyna.
W terenie wyznaczają go słupki oddziałowe o numerach 242, 241, 243.
-
Leśnictwo Bieżany [galeria]
Wyznaczono teren o pow. 374,82 ha oddalony około 3 km na wschód od miejscowości Radzanów. Przewidziane miejsce do palenia ogniska o następujących współrzędnych: szerokość geograficzna 52°56’54,2’’N, długość geograficzna 20°08’54,2’’E (teren po miejscu wydobycia żwiru).
Miejsce postoju pojazdów znajduje się w zachodniej części wyznaczonego obszaru, przy drodze powiatowej nr 3014W/1.
W terenie wyznaczają go słupki oddziałowe o numerach 324, 322, 330, 338, 342, 344, 341, 334.
Łączna powierzchnia obszaru zgłaszanego przez Nadleśnictwo Dwukoły do Programu „Zanocuj w lesie” to 1 782,31 ha.
[link: mapa obszaru z zaznaczonymi istniejącymi obiektami typu: parking, miejsce do rozpalenia ogniska itp.]
Lokalizacja widoczna jest również na mapie [https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy ] oraz z poziomu aplikacji mbdl [link] (android) lub [link] iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.
Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:
1. regulaminem korzystania z obszaru [link do regulaminu]
2. informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą
a. [Informacja Nadleśnictwa Dwukoły nt. miejsc przeznaczonych na ognisko:
Obszar nr VI - Leśnictwo Bieżany - przewidziane miejsce do palenia ogniska o następujących współrzędnych: szerokość geograficzna 52°56’54,2’’N, długość geograficzna 20°08’54,2’’E (teren po dawnej żwirowni) – miejsce nie jest zaopatrywane w drewno!
3. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/ Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem
4. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu: http://czaswlas2.ecms.pl/bezpieczenstwo-w-lesie-i-porady-3
5. z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchniach tych obowiązuje zakaz wstępu, lokalizacja na mapie potencjalnych zagrożeń https://dwukoly.olsztyn.lasy.gov.pl/znajdz-na-mapie
6. w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszarze na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!
Przed wejściem do lasu upewnij się, czy nikt nie zaplanował polowań zbiorowych – kontakt z Kołami Łowieckimi:
Obszar nr I Leśnictwo Białuty - KŁ Jeleń tel. 603 993 550,
Obszar nr II Leśnictwo Krajewo - KŁ Lis tel. 604 134 984,
Obszar nr III Leśnictwo Iłowo - KŁ Nemrod tel. 501 271 155,
Obszar nr IV i V Leśnictwo Łomia - KŁ Ponowa tel. 534 287 041,
Obszar nr VI Leśnictwo Bieżany - KŁ Ostoja Radzanów tel. 602 239 108.
7. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza (link do formularza) oraz przesłanie go na adres: dwukoly@olsztyn.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.
8. Jeśli chcesz korzystać z kuchienki gazowej jest to możliwe, pod warunkiem przestrzegania zasad zawartych w regulaminie (link do regulaminu)
Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: magda.borkowska@olsztyn.lasy.gov.pl, tel. 664 408 953
Nadleśnictwo Dwukoły przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pt. „Zanocuj w lesie”.
Polecamy zapoznanie się z filmami instruktażowymi, w celu odpowiedniego przygotowania się do leśnej wyprawy:
Wstęp do bushcraftu, czyli jak dobrze spakować plecak do lasu
Nie zostawiaj śladów w lesie, czyli Leave No Trace
10 faktów o programie "Zanocuj w lesie"