Lista aktualności Lista aktualności

Komunikat

Informujemy, że od soboty 6 czerwca bieżącego roku będzie można swobodnie korzystać z infrastruktury znajdującej się w lasach. Oznacza to, że otwarte zostaną np. ścieżki edukacyjne, wiaty, miejsca postoju pojazdów.

Możliwość korzystania z tzw. obiektów małej infrastruktury wynika z zapisów  Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 maja 2020r. (Dz. U. 2020r., poz. 964) w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. 

W trosce o wspólne bezpieczeństwo zdrowotne związane z sytuacją epidemiologiczną w Polsce, dotyczącą ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2, przypominamy o konieczności zachowania poniższych zasad:

 1. Na wycieczkę do lasu wybierz się  wyłącznie z osobami, z którymi przebywasz na co dzień.
 2. Unikaj miejsc szczególnie popularnych wśród turystów, gdzie przebywają tłumy. Odkrywaj nowe lokalizacje w swojej okolicy.
 3. Na parkingu leśnym, w trosce o innych, noś maskę!
 4. Jeśli widzisz na parkingu leśnym lub szlaku tłum spacerowiczów, zrezygnuj z tego miejsca. Las jest duży, znajdziesz w nim odpowiednią ścieżkę dla siebie.
 5. Do lasu wybierz się pieszo, rowerem lub własnym samochodem. Unikaj komunikacji miejskiej.
 6. Na szlaku zachowaj rekomendowany przez służby sanitarne dystans  od innych osób.
 7. Las jest dostępny nie tylko w weekend. Na wycieczkę wybierz raczej godziny poranne lub popołudniowe, kiedy spacerujących jest mniej.
 8. Zrezygnuj z uprawiania w lesie sportów ekstremalnych i narażania się na potencjalne kontuzje lub wypadki, wymagające pomocy medycznej. Służby ratownicze są teraz bardzo obciążone, nie przysparzaj im dodatkowej pracy.
 9. Po powrocie do domu umyj ręce!
 10. Weź prowiant ze sobą. Pamiętaj, że lokalna gastronomia i schroniska mogą być nadal zamknięte.
 11. Pamiętaj! Stosuj się do bieżących komunikatów służb sanitarnych i władz.
 12. Ciesz się bezpiecznie naturą!