Asset Publisher
Przedstawiciele miast partnerskich Mławy z wizytą w Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Krajewie w dniu 13.07.2025 roku
W czwartym dniu wizyty w Mławie przedstawiciele czterech miast partnerskich Mławy: Franconville (Francja), Krivej Palanki (Macedonia Północna), Raseiniai (Litwa) i Viernheim (Niemcy) odwiedzili naszą zagrodę.
Gości na terenie zagrody przywitał Nadleśniczy Nadleśnictwa Dwukoły Jaromir Skrzypecki. Nadleśniczy przedstawił historię powstania zagrody żubrów w Krajewie, oraz jej znaczenie w projekcie „Kompleksowej ochrony Żubra w Polsce”. Kierownik Pokazowej Zagrody Żubrów w Krajewie Jacek Folborski oprowadził gości po zagrodzie, objaśniając szczegóły hodowli żubrów.
Na zakończenie pobytu w zagrodzie goście wyrazili swoje podziękowanie gromkimi brawami.
Na pamiątkę wizyty goście otrzymali pocztówki z sylwetkami naszych żubrów.
Zapraszamy do kolejnych odwiedzin w Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Krajewie.
Żubrza rodzina w Krajewie zwiększyła liczebność do siedmiu sztuk
Zakończył się okres wycieleń w Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Krajewie. Do dwóch cieląt urodzonych 17 maja (matka POWILGA) oraz 21 maja (matka PORECKA) dołączyła cieliczka urodzona 20 czerwca (matka POSMYKAŁA). Ojcem wszystkich cieląt jest byk z naszej zagrody POMERANIN. Cieliczki szturmem podbiły serca całej załogi Nadleśnictwa oraz wszystkich odwiedzających. Ich radosne harce i zabawy wywołują podziw gości zagrody. Obfitość pokarmu u żubrzych matek skutkuje bardzo szybkim wzrostem cieląt, a ich rozbrykany charakter świadczy o dobrym zdrowiu i silnej kondycji fizycznej.
W dniu 17 czerwca skończyła się izolacja byka i wrócił on do stada.
Krowa POSMYKAŁA 21 czerwca przedstawiła nowo narodzone ciele stadu i odwiedzającym zagrodę.
Zwierzęta zaczynają wracać do dawnego rytmu dobowego karmienia i coraz częściej możemy je oglądać przy paśniku.
Nasze nowo narodzone cieliczki nie mają jeszcze imion i wkrótce zostanie ogłoszony konkurs na imiona dla małych żubrzątek. Zdamy się na inwencję sympatyków naszego stada w doborze imion.
Rekordowa liczba odwiedzin w Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Krajewie
W sobotę 14 czerwca zorganizowane przez Nadleśnictwo Dwukoły warsztaty przyrodniczo-edukacyjne pt. „Dzień w Zagrodzie - o żubrach i nie tylko” przyciągnęły wielu uczestników.
Odwiedzający mieli okazję w towarzystwie leśnych przewodników poznać zasady funkcjonowania zagrody i opieki nad stadem żubrów, zwiedzić szkółkę leśną i poznać tajniki pracy leśniczego szkółkarza.
Zainteresowani spotkali się z ekspertami i pasjonatami uczestnicząc w wykładach poświęconych problematyce ochrony przyrody, których tematem były żubry, wilki i ptaki objęte ochroną strefową.
Stoiska edukacyjno-informacyjne zaprezentowały: Nadleśnictwo Dwukoły, Nadleśnictwo Spychowo, Stowarzyszenie Miłośników Żubrów, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie, Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej, Firma Novago Mława, Technikum Leśne z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Iłowie-Osadzie.
Można było zapoznać się z zasadami wielofunkcyjnej gospodarki leśnej, formami ochrony przyrody, zasadami uzyskiwania odszkodowań za szkody wyrządzone przez zwierzęta podlegające ochronie i zabezpieczania zwierząt domowych i gospodarskich, zasadami racjonalnego gospodarowania odpadami i historią skrywaną przez lasy.
Pod okiem artystów rzeźbiarzy wydobywano piękno ukryte w drewnie.
Dzieci i młodzież korzystając ze wskazówek artystki malarki utrwalały zagrodę i jej mieszkańców na płótnie.
Oprócz spotkań z żubrami w sobotę można było podziwiać również sokoły.
Członkowie Polskiego Stowarzyszenia Myślistwa Łuczniczego z Nadleśnictwa Lidzbark prowadzili naukę strzelania z łuku .
Cały dzień wiele innych atrakcji towarzyszyło najmłodszym gościom.
Strudzeni uczestnicy wycieczek, spacerów i wykładów z radością regenerowali siły kosztując przysmaki przygotowane przez koła gospodyń wiejskich.
Kulminacyjnym punktem dnia było wręczenie nagród laureatom konkursu fotograficznego „Żubr w Obiektywie”. Nagrody ufundowane zostały przez Urząd Miasta Mława, firmę Novago oraz Nadleśnictwo Dwukoły.
Radosnym nastrojom uczestników towarzyszyła piękna słoneczna pogoda.
Konkurs „Żubr w obiektywie” podsumowanie
Konkurs organizowany przez Nadleśnictwo Dwukoły objęty Patronatem Burmistrza Miasta Mława pod hasłem „Żubr w obiektywie” został zakończony zgodnie z regulaminem konkursu 9 czerwca 2025r.
W konkursie wzięło udział 11 osób amatorsko zajmujących się fotografią, które łącznie zgłosiły do konkursu 48 fotografii.
Laureaci zostali wyłonieni na podstawie decyzji jury, które powołane zostało w składzie: przedstawiciel Urzędu Miasta Mława, doświadczony fotograf oraz przedstawiciel Nadleśnictwa Dwukoły.
Osoby, których fotografie zostały nagrodzone to:
I miejsce fot. pt. „Żubrowa panienka” autorstwa Kamila Kozłowskiego,
II miejsce fot. pt. „Oko w oko” autorstwa Mateusza Serafina,
III miejsce fot. pt. „Spotkanie z żubrem – symbolem dzikiej natury Europy” autorstwa Jolanty Staśczak-Kwiatkowskiej
Wyróżnienia zostały przyznane dla Maji Śledzińskiej fot. pt. „Na zielonym lunchu” oraz dla Nikoli Nitek fot. pt. „Spotkanie z Królem Puszczy”.
Wręczenie nagród odbędzie się 14 czerwca 2025r. o godzinie 17:00 – wiata rekreacyjna na terenie Pokazowej Zagrody Żubrów w Krajewie.
"Dzień w Zagrodzie - o żubrach i nie tylko"


Harmonogram godzinowy wydarzenia pt. „Dzień w Zagrodzie – o żubrach i nie tylko” :
Data wydarzenia 14 czerwca 2025r. godz. 12:00 – 18:00
Lokalizacja wydarzenia Pokazowa Zagroda Żubrów w Krajewie
Wykłady (tematy) wiata nr 1:
1. godz. 13:00 – 13:30 Prof. dr hab. Wanda Olech-Piasecka Katedra Genetyki i Ochrony Zwierząt Wydziału Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt Szkoła Główna Gospodarstwa Leśnego pt. „Rola Lasów Państwowych w restytucji żubra dawniej i obecnie”.
2. godz. 14:00 – 14:30 Dr hab. Wojciech Bielecki Profesor Uczelni Katedra Patologii i Diagnostyki Weterynaryjnej szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego pt. „Jak zapewnić dobrostan dzikich zwierząt w kontekście współczesnych zagrożeń”.
3. godz. 15:00 – 15:30 Dr Krzysztof Żoch Nadleśnictwo Borki pt. „Opieka leśników nad stadem żubrów w Puszczy Boreckiej”.
4. godz. 15:45 – 16:15 starszy specjalista ds. komunikacji społecznej i promocji Nadleśnictwa Spychowo Adam Gełdon pt. „O wilku słów kilka”.
Zajęcia edukacyjne z przewodnikiem/edukatorem (zbiórka przed kancelarią nr 16):
- „Tajniki pracy leśniczego szkółkarza” teren Szkółki Leśnej w Krajewie godz. 12:00 oraz 16:30 (czas trwania zajęć około 1 h).
- „Ciekawostki o funkcjonowaniu zagrody i opiece nad stadem żubrów” godz. 12:00 oraz 16:30 (czas trwania zajęć około 1 h).
Stoiska edukacyjno-informacyjne:
1. Nadleśnictwo Dwukoły - Wielofunkcyjna gospodarka leśna na przykładzie jednostki N. Dwukoły - ochrony przyrody, znaczenia surowca drzewnego, społeczne funkcje lasu (stoisko nr 6).
2. Stowarzyszenie Miłośników Żubrów - Ochrona gatunkowa – żubr (stoisko nr 7).
3. Nadleśnictwo Spychowo - Ochrona gatunkowa – wilk (stoisko nr 8).
4. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie - Powierzchniowa forma ochrona przyrody – rezerwaty przyrody, Punkt konsultacyjny dotyczący odszkodowań i zabezpieczania zwierząt domowych i gospodarskich (stoisko nr 9).
5. Polskie Stowarzyszenie Myślistwa Łuczniczego, Nadleśnictwo Lidzbark – Nauka strzelania z łuku bloczkowego (stoisko nr 5).
6. Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej – Pozycja Mławska 1939r. na terenie Nadleśnictwa Dwukoły (stoisko nr 11).
7. Firma Novago Mława - Racjonalne gospodarowanie odpadami (stoisko nr 12).
8. Nadleśnictwo Spychowo - Pokaz ptaków drapieżnych (stoisko nr 4).
9. Warsztaty rzeźbiarskie pod opieką Mariusza Borowego oraz Łukasza Zabłockiego (stoisko nr 2).
10. Warsztaty malarskie pt. „Niezwykli mieszkańcy i ich otoczenie” pod opieką mgr Joanny Rodowicz (stoisko nr 3).
11. Technikum Leśne Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Iłowo-Osada – Nauka leśnictwa przez zabawę (stoisko nr 10).
12. Koła Gospodyń Wiejskich (Szydłówek, Brodowo, Białuty, Dolina Mławki) – lokalne przysmaki (stoisko nr 13).
13. Gry i zabawy dla najmłodszych (stoisko nr 14).
Godz. 17:00 Wręczenie nagród laureatom konkursu pt. „Żubr w obiektywie” (wiata nr 1).
Godz. 18:00 zakończenie.
Wydarzenie nie ma charakteru imprezy masowej.
Z uwagi na miejsce organizator zastrzega sobie możliwość ograniczenia liczby osób przebywających w danym momencie na terenie Pokazowej Zagrody Żubrów w Krajewie.
Obowiązują zapisy na wykłady oraz zajęcia z przewodnikiem – do dnia 12.06.2025r. pod nr 664 408 953
Żubrze cielęta w Krajewie
Nadleśnictwo Dwukoły rozpoczęło budowę nowego miejsca wypoczynku i rekreacji w pobliżu Pokazowej Zagrody w Krajewie
Informujemy, że w pobliżu Pokazowej Zagrody Żubrów w Krajewie realizujemy nową inwestycję – przestrzeń rekreacyjno-wypoczynkową. Prace prowadzone są na terenie Lasu Mławskiego i stanowią część działań związanych z rozwojem jego infrastruktury turystycznej, jako że las ten pełni funkcję społeczną o podwyższonym znaczeniu.
Teren objęty inwestycją to popularne miejsce wśród mieszkańców i turystów – położone w otoczeniu lasu, w bezpośrednim sąsiedztwie malowniczego jeziorka. Celem projektu jest stworzenie komfortowej i estetycznej przestrzeni do wypoczynku, kontaktu z naturą oraz edukacji przyrodniczej, z zachowaniem równowagi między dostępnością lasu a ochroną jego naturalnych walorów.
W ramach inwestycji powstaną m.in. altany, miejsca do odpoczynku oraz ścieżka zdrowia, które będą stanowić uzupełnienie istniejącej infrastruktury Pokazowej Zagrody Żubrów. Dla zapewnienia dobrostanu stada żubrów, lokalizację nowego miejsca rekreacji zaplanowaliśmy w oddaleniu od zagrody po to, by zapewnić żubrom spokój i ograniczyć wpływ obecności ludzi na ich codzienne funkcjonowanie.
Zakończenie prac planujemy na listopad bieżącego roku. Zachęcamy do śledzenia postępów inwestycji oraz już wkrótce do korzystania z nowej przestrzeni leśnego relaksu.
Przybywa żubrów w Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Krajewie
W ostatnich dniach liczba żubrów w zagrodzie zwiększyła się o dwa nowo narodzone cielęta. Matkami cieląt jałóweczek są krowa POWILGA oraz krowa pierwiastka o imieniu PORECKA. Ojcem obu cieląt jest byk z naszej zagrody POMERANIN. Cielęta pierwsze dni życia mają już za sobą co daje nam nadzieję, że będą się szczęśliwie i zdrowo hodowały w naszej zagrodzie.
Czekamy jeszcze na trzecie wycielenie, wstrzymując oddech, bo okres porodów u żubrów przynosi różne nieprzewidziane sytuacje, (https://dwukoly.olsztyn.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/vIGhmEFe37af/content/zbliza-sie-czas-kiedy-na-swiat-przychodza-mlode-zubry). Jesteśmy już za półmetkiem wycieleń i na chwilę obecną cieszymy się sukcesem, na który składa się ciężka praca Leśników i ludzi z którymi współpracujemy, jak naukowcy i lekarze weterynarii.
To dzięki ich zaangażowaniu w restytucję żubra, zwierząt tych co roku przybywa w Polsce.
Zbliża się czas, kiedy na świat przychodzą młode żubry
Czas większości wycieleń żubrów zaczyna się w maju i trwa aż do końca lata. Z jednej strony to piękny i szczęśliwy okres powiększenia stada, z drugiej wypełniony napięciem i niesłabnącym niepokojem, zarówno wśród zwierząt, jak i opiekunów.
Żubr jest największym ssakiem żyjącym w polskich lasach. Waga zwierzęcia dochodzi do 550 kg u samic i 800 kg u samców. Okres godowy przypada na koniec lata i początek jesieni. Po ok. 9 miesiącach ciąży samice, które czują, że zbliża się czas rozwiązania, oddalają się na kilka dni od stada, z którym przebywają na co dzień, by w spokoju i samotności wydać na świat cielę. Zazwyczaj zaszywa się głęboko w lesie, a w przypadku zagrody, tak dużej jak ta w Krajewie, szuka najmniej dostępnego miejsca. To charakterystyczne dla żubrów zachowanie jest dla nich bardzo ważne, bo właśnie przez ten czas samica nawiązuje z cielęciem bliską więź.
Krowy mają zazwyczaj jedno cielę. W Księdze Rodowodowej Żubrów odnotowano do tej pory zaledwie 7 przypadków urodzenia bliźniąt. Cielę po urodzeniu może ważyć od 16 do nawet 35 kg. Już w ciągu 30 minut po porodzie potrafi wstać i podążać za samicą.
Nie każda jednak ciąża kończy się happy endem. Podobnie jak u innych gatunków, tak u żubrów, zdarzają się niepowodzenia, tak jak w naszej zagrodzie w zeszłym roku, kiedy nasza najstarsza żubrzyca urodziła zdrowe cielę, ale nie miała mleka i nie mogła go wykarmić. Mimo usilnych prób opiekunów, żubrzyca nie dała sobie odebrać noworodka, by dać nam szansę go wykarmić z butelki. Ostatecznie cielę padło z głodu.
Zdarza się, że płód obumiera i na świat przychodzi martwe cielę. Śmierć może nastąpić również z innych powodów, jak choćby powikłania zdrowotne po porodzie, wady wrodzone, a także losowe wypadki, których nie można wykluczyć, ani ustrzec się przed nimi. Nawet w kontrolowanej przez ludzi zagrodzie, może zdarzyć się przypadkowe stratowanie, a nawet agresywne zachowania pozostałych członków stada.
Żubr to dzikie zwierzę i pewne sytuacje, podobnie jak na wolności, mogą się zdarzyć także w zagrodzie. Choć żyjemy w czasach zaawansowanej technologii i korzystamy z wyspecjalizowanych metod i sprzętu, tak nie na wszystkie scenariusze możemy się przygotować.
Śmierć cieląt jest częścią żubrzej codzienności. “Statystycznie co roku ok. 10% cieląt pada niedługo po urodzeniu – najczęściej po 2-7 dniach. Wśród nich są też takie, które rodzą się martwe. Przykładowo w 2023 roku urodziło się w hodowlach zamkniętych na całym świecie 279 żubrów, z czego 33 padło w tym samym roku.” - mówi Małgorzata Bołbot z Białowieskiego Parku Narodowego, Sekretarz Redakcji Księgi Rodowodowej Żubrów. Każda taka sytuacja, mimo jej przykrego charakteru, jest dla naukowców i opiekunów dodatkową porcją wiedzy i doświadczenia, a w efekcie wzbogaca naukę o kolejne ważne wnioski do badań nad biologią tego gatunku.
W czasie prowadzenia cielaków przez krowy, te stają się wyjątkowo czujne, a w przypadku zagrożenia, jak każda samica z młodym, zdeterminowane i agresywne. Nowe pokolenie żubrów rośnie i rozwija się nie tylko pod czujnym okiem matki, ale i całego stada. Gdy pojawi się drapieżnik, wszystkie dorosłe osobniki zbijają się ciasno, stając pomiędzy cielakami a zagrożeniem.
W czasie odchowu młodych, stado żubrów wybitnie potrzebuje spokoju.
Dlatego gorąco apelujemy do odwiedzających żubrze zagrody, czy wybiegi w ośrodkach zamkniętych o zachowanie ciszy i rozwagi, szczególnie gdy przychodzi okres wycieleń. Przypominamy, że w przypadku wędrówek po lasach, gdzie żyją wolnościowe stada żubrów, bezpieczna odległość od zwierzęcia to minimum 50 metrów. Pamiętajmy o tym dla swojego i ich bezpieczeństwa.
Zobacz, gdzie można spotkać żubry na wolności:
Wzmianki w prasie o Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Krajewie
Żubrza zagroda - wyzwanie i odpowiedzialność
3060 – tyle żubrów żyje obecnie w naszym kraju. Choć większość z nich przemierza wolne ostępy lasów, 205 osobników zamieszkuje 26 specjalistycznych zagród hodowlanych. Te miejsca to nie tylko ogrodzone wybiegi – to ośrodki nadziei, gwarancja przetrwania, w których z niezwykłą pieczołowitością przywraca się to, co niemal utraciliśmy na zawsze.
Historia odrodzenia żubra to jedna z najpiękniejszych kart w dziejach ochrony przyrody. Wszystko zaczęło się od zaledwie dwunastu osobników czystej linii nizinnej – niemalże ostatnich ocalałych żubrów. To one dały początek kolejnym pokoleniom, które dziś możemy podziwiać w lasach i zagrodach. To jednocześnie duże obciążenie dla gatunku, bo tak niewielka pula genetyczna, sprawiła, że żubr jest wyjątkowo wrażliwym zwierzęciem, a jego kruche zdrowie może być źródłem wielu problemów i nieprzewidzianych sytuacji.
Właśnie dlatego tak wielką wagę przykładamy do utrzymania i rozwoju zamkniętych hodowli. To one stanowią genetyczne zabezpieczenie przyszłości tego gatunku. Każda zagroda to żywy rezerwat, z którego – w odpowiednich warunkach – można wypuścić kolejne pokolenia żubrów do naturalnych siedlisk.
Wymagający gość
Opieka nad żubrem to nie tylko codzienne obowiązki – to misja, odpowiedzialność i logistyczne wyzwanie. Dorosły osobnik może ważyć nawet 800 kilogramów i potrzebuje ogromnej przestrzeni, by czuć się swobodnie. Dlatego podstawą każdej zagrody jest odpowiednio duży wybieg – najlepiej zróżnicowany: z zadrzewieniami, otwartą przestrzenią i zacienionymi i zadaszonymi miejscami do wypoczynku.
Ale przestrzeń to dopiero początek. Żubr potrzebuje codziennie około 50 kilogramów pożywienia. Zjada siano, mieszanki zbóż, marchew, buraki, a także specjalnie komponowany granulat bogaty w składniki odżywcze. Jako przeżuwacz potrzebuje mikroelementów, dlatego niezbędne są lizawki - bryły soli umieszczone na drewnianych słupach, które dostarczają zwierzętom składników potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Każdego dnia, niezależnie od pory roku, świąt czy pogody, leśnicy doglądają stad. Monitorują stan zdrowia zwierząt, czystość brogów i jakość karmy. Utrzymanie infrastruktury – ogrodzeń, systemów zasilania w wodę, magazynów, w których nie może zabraknąć paszy – wymaga ciągłej pracy. W tę opiekę zaangażowane są nie tylko służby terenowe, ale także pracownicy biur i specjaliści, którzy czuwają nad procedurami i wszelkimi formalnościami.
Nie można zapominać, że całość operacji to także potężne nakłady finansowe – rocznie Lasy Państwowe przeznaczają na opiekę nad żubrami około 50 milionów złotych.
Młoda ostoja – Krajewo
Na liście leśnych zagród znajduje się ta w Krajewie, w Nadleśnictwie Dwukoły. Najmłodsza ze wszystkich, ale wyposażona równie dobrze jak pozostałe.
Na blisko 10 hektarach – to więcej niż 12 pełnowymiarowych boisk piłkarskich – zamieszkały cztery żubry: czteroletni byk Pomeranin oraz trzy krowy – pięcioletnia Powilga i dwie trzyletnie: Posmykała i Porecka. Każde z tych jest pod stałą opieką leśników i lekarzy weterynarii.
Zagroda w Krajewie pełni ważną, edukacyjną rolę, dlatego jest dostępna dla turystów i otwarta przez cały rok, 6 dni w tygodniu. Tu każdy może stanąć oko w oko z dziką naturą i zrozumieć, jak krucha i jednocześnie potężna jest przyroda.
Polska jest dziś światowym liderem w ochronie żubra. Choć to powód do dumy, hodowla żubrów nie jest łatwa — to codzienne wyzwanie, odpowiedzialność i decyzje znacznie trudniejsze niż mogłoby się wydawać z zewnątrz.
Dlatego Lasy Państwowe, we współpracy z SGGW, naukowcami, parkami narodowymi i organizacjami pozarządowymi, realizują szeroko zakrojony program ochrony gatunku. To nie tylko działania w terenie – to również badania genetyczne, monitoring zdrowia populacji, planowanie migracji i edukacja społeczeństwa.
Dzięki tym wysiłkom życie żubra trwa. Jego ciężki oddech, majestatyczny krok i głęboki, czujny wzrok nadal wpisują się w rytm naszych lasów.
Niech tak pozostanie.
Fotorelacje z PZŻ w Krajewie
Pokazowa Zagroda Żubrów w Krajewie
Obiekt zlokalizowany w granicach miasta Mława powstał w ramach projektu "Kompleksowa Ochrona Żubra w Polsce", sfinansowany ze środków Lasów Państwowych przy wsparciu funduszy Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Na powierzchni 10 ha powstała zagroda dla żubrów wraz z infrastrukturą towarzyszącą umożliwiającą bezpieczne obserwowanie żubrów przez osoby odwiedzające.
Żubry mają do dyspozycji warunki zbliżone do naturalnych, zarówno łaki, lasy i zakrzaczenia. Osoby odwiedzające zagrodę mogą podziwiać zwierzęta z platformy i wieży widokowej. Dzięki licznym tablicom edukacyjnym będzie można zapoznać się z biologią gatunku i historią jego restytucji.
W Krajewie realizowa jest bardzo ważna forma ochrony żubra (ex situ), czyli hodowla w zagrodzie.
Do zagrody wsiedlono 4 osobniki (3 żubrzyce - Powilgę, Posmykałę, Poreckę i jednego byka - Pomeranina).
W Polsce żubr podlega ścisłej ochronie gatunkowej. Żubr jest też gatunkiem priorytetowym, wymienionym w Dyrektywie Siedsliskowej co oznacza, że na krajach członkowskich UE ciąży szczególny obowiązek działania na rzecz ochrony tego gatunku.
Nadleśnictwo Dwukoły jest pierwszym nadleśnictwem w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, które rozszerza zakres swoich działań na rzecz ochrony przyrody o ochronę gatunku, jakim jest żubr.
Obiekt został udostępniony dla odwiedzających 8 marca 2024r.
Zagrodę można zwiedzać bezpłatnie przez cały rok (z wyjatkiem poniedziałków) w miesiącach:
październik - marzec w godzinach 8-15
kwiecień - wrzesień w godzinach 8-16 (od wtorku do piątku) oraz w godzinach 10-18 (sobota, niedziela i święta)
W trakcie wizyt możliwy będzie udział w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez pracowników Służby Leśnej Nadleśnictwa Dwukoły.
Temat zajęć edukacyjnych realizowany na terenie zagrody to:
"Żubr jako symbol ochrony przyrody w Lasach Państwowych"
- Zapisy na zajęcia edukacyjne koordynowane będą przez edukatora Nadleśnictwa Dwukoły Magdę Borkowską tel. 664 408 953, 23 655 90 29 lub 23 654 10 84, e-mail: magda.borkowska@olsztyn.lasy.gov.pl,
Aby uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych należy wypełnić oświadczenie (druk dostępny w załączeniu pod nazwą Oświadczenie zajęcia edukacyjne) i przesłać skan na adres: dwukoly@olsztyn.lasy.gov.pl, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu.
Kontakt:
tel. 23 654 10 84 - biuro Nadleśnictwa Dwukoły
tel. 600 314 362 - Kierownik Pokazowej Zagrody Żubrów w Krajewie Pan Jacek Folborski
e-mail: jacek.folborski@olsztyn.lasy.gov.pl
Jak dojechać?
Dojazd od strony Mławy - dzielnica Studzieniec - Krajewo (mapa w załączeniu poniżej).