Asset Publisher Asset Publisher

Światowy Dzień Mokradeł w Krajewie

   W dniu 2 lutego 2023r. na terenie Leśnictwa Krajewo o godzinie 10:00 odbył się spacer z leśnikiem w ramach Światowego Dnia Mokradeł. Tematem ogólnoświatowej kampanii na rok 2023 jest hasło: „Już czas na przywrócenie mokradeł”. Celem kampanii jest zwiększanie świadomości w zakresie terenów podmokłych. Światowy Dzień Mokradeł obchodzony jest co roku 2 lutego. Tego dnia przypada również rocznica podpisania Konwencji o obszarach wodno-błotnych – traktatu międzynarodowego przyjętego w 1971r., którego sygnatariuszami są 172 państwa.

Zorganizowany przez leśników spacer odbył się nie bez przyczyny wokół zbiornika wodnego w Krajewie. Jeziorko Krajewo oraz jego obrzeża obejmują bardzo cenne pod względem przyrodniczym i krajobrazowym siedliska. Najcenniejszym przyrodniczo obszarem, jest centralna część zalewiska, gdzie występuje sosnowy bór bagienny (Vaccinio uliginosi-Pinetum sylvestris) oraz torfowisko wysokie z roślinnością torfotwórczą (Eriophoro vaginati-Sphagnetum recurvi). Jest to obszar chroniony, o znaczeniu priorytetowym (I załącznik Dyrektywy Siedliskowej, kod 91D0-2 oraz 7110). Przeprowadzona w 2019r. inwentaryzacja florystyczna („Inwentaryzacja przyrodnicza torfowiska Krajewo i jego obrzeży” wykonana przez mgr inż. Mariana Szymkiewicza oraz dr Włodzimierza Pisarka) wykazała występowanie na przedstawionym terenach 138 gatunków roślin: 2 wątrobowce, 19 mchów, 3 paprotniki, 114 roślin kwiatowych spośród których 13 gat. podlega ochronie gatunkowej, w tym ochronie ścisłej - rosiczka okrągłolistna (Drosera rotundifolia). Jest to gatunek znajdujący się na czerwonej liście w kategorii NT. Na omawianym terenie występuje wiele gatunków zwierząt, wśród których 51 gat. podlega ochronie gatunkowej, w tym 40 gatunków objętych ochroną ścisłą (39 gat. ptaków i 1 gatunek płaza – żaba moczarowa).

Omawiane siedliska są wybitnie wrażliwe na zmiany warunków wodnych i troficznych, dlatego bardzo szybko dochodzi do ich degradacji. Spowodowane jest to malejącymi opadami i obniżającym się poziomem wód gruntowych. Położenie jeziorka w Krajewie w granicach miasta Mława powoduje, że jest ono narażone na silną antropopresję w wyniku której powstają szkody w postaci: zaśmiecania, wydeptywania, rozpalania ognisk. Konieczna jest edukacja dot. walorów takich siedlisk i ukierunkowanie ruchu turystycznego w celu ograniczenia niekorzystnych dla środowiska zjawisk.