Asset Publisher Asset Publisher

XII Edycja konkursu Eko Obrazy

Nadleśnictwo Dwukoły oraz Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki zapraszają do udziału w konkursie „Leśne żuki”.

„Co warte jest życie robaka?"
Dla przyrody życie tego „robaka," jest wartością bezcenną!  


Regulamin Konkursu
Żuk leśny, jest to owad z rzędu chrząszczy, należący do rodziny żukowatych. Osiąga 10-20 mm długości. Bardzo pospolity i pożyteczny owad naszych lasów. Można go nazwać żukiem-sprzątaczem. Wszędzie gdzie są odchody, pojawiają się gromadnie żuki leśne i oczyszczają
powierzchnię gleby.
W procesach glebotwórczych żuki odgrywają podobną rolę jak  dżdżownice. Znaczenie tego chrząszcza dla lasu jest naprawdę ogromne. Sprzątanie lasu, użyźnianie i napowietrzanie gleby,  wszystko to, co sprawia, że las może prawidłowo funkcjonować jest zasługą tych małych, pozornie nic nie znaczących owadów. Setki chrząszczy,  giną niestety pod kołami samochodów. Zagrożeniem dla nich są też pozostawiane w lesie śmiecie, a zwłaszcza butelki, w których resztki napoi, działają na żuki jak magnes zwabiający je do środka i stający się dla nich pułapką z której nie mogą się wydostać.
Patronat medialny

  • Nowy Kurier Mławski
  • Tygodnik  Gazeta Mławska
  • Radio 7 Mława
  • Radio RDC

POSTANOWIENIA OGÓLNE
§1. Niniejszy regulamin określa warunki, na jakich odbywa się konkurs "Leśne żuki".
§2. Organizatorem Konkursu jest  Nadleśnictwo Dwukoły z siedzibą w Dwukołach 2, 13-240 Iłowo-Osada oraz Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki, ul. Mazowiecka 11/16, 00-052 Warszawa.
§3. Konkurs odbywa się w terminie od 15 marca 2015 r. do 15 września 2015 r.
§4. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 30 września 2015r., natomiast termin wręczenia nagród  zostanie ogłoszony na stronie Nadleśnictwa.
§5. Oceny nadesłanych prac konkursowych dokona jury w składzie ustalonym przez przedstawicieli Nadleśnictwa Dwukoły oraz Polskiego Klubu Ekologicznego Okręgu Mazowieckiego.
§6.Konkurs ma charakter indywidualny. W ramach konkursu należy wykonać formę    przestrzenną   Żuka leśnego. Grupy wiekowe III i IV , do  pracy  dołączają zdjęcie, lub rysunek które stały się  inspiracją do wykonania pracy, krótki opis gatunku z własnym komentarzem ( np. ciekawostki, obserwacja w naturze). Grupa wiekowa II dołącza do wykonanej formy, zdjęcie lub rysunek, grupa wiekowa I, tylko samą formę żuka. Wszystkie prace powinny być podpisane i zawierać następujące informacje: imię nazwisko, wiek, nazwa szkoły, adres domowy i telefon kontaktowy . Prace należy złożyć do 15 września 2015r w budynku Nadleśnictwa Dwukoły , Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mławie lub Izbie Edukacyjnej ‘' Dziupla „ przy ulicy  Krajewo w Mławie.
§7. Konkurs będzie się odbywał w czterech grupach wiekowych:
- I grupa: 3 – 6 lat
- II grupa:7 -12 lat
- III grupa: 13-15 lat
- IV grupa 16 – 19 lat
§8. Nie będą podlegały ocenie prace zbiorowe.
§9. Nagrodami w konkursie będą nagrody rzeczowe ufundowane przez Polski Klub Ekologiczny, Nadleśnictwo Dwukoły oraz sponsorów.
§10. Lista nagrodzonych autorów i prac zostanie umieszczona na stronie internetowej PKE OM:  www.pke-om.most.org.pl, Nadleśnictwa Dwukoły; www.dwukoly.olsztyn.lasy.gov.pl oraz zostanie przekazana prasie lokalnej.
Prace nadesłane na konkurs nie będą odsyłane autorom.

Informacje  o  konkursie:
Nadleśnictwo Dwukoły – Tel. 023/654 14 61, 604991484
www.olsztyn.lasy.gov.pl/dwukoly, e-mail; sebastian.bielec@olsztyn.lasy.gov.pl
Polski Klub Ekologiczny Okręgu Mazowieckiego- Tel. 694841269
pke-mlawa@wp.pl