Asset Publisher Asset Publisher

INFORMACJA ZE SPOTKANIA KONSULTACYJNEGO DOTYCZĄCEGO UTWORZENIA W LESIE MŁAWSKIM OBSZARU O ZWIĘKSZONEJ FUNKCJI SPOŁECZNEJ

Spotkanie konsultacyjne zostało zorganizowane przez Nadleśnictwo Dwukoły w związku z pracami nad projektem Planu Urządzenia Lasu na lata 2024 – 2033. Odbyło się 25 września o godzinie 17:00, w Miejskim Domu Kultury w Mławie, ul. Stary Rynek 13, w sali konferencyjnej na pierwszym piętrze.

W spotkaniu konsultacyjnym wzięło udział 41 osób, w tym:

- przedstawiciele organów administracji samorządowej: ze Starostwa Powiatowego Mława, z Urzędu Miasta Mława, z Rady Miasta Mława,

- przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Mławie, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mławie;

- przedstawiciele organizacji pozarządowych: Polskiego Klubu Ekologicznego Okręg Mazowiecki Koło w Mławie, Stowarzyszenia Mława Miasto Zabytkowe, Związku Twórców Ziemi Zawkrzeńskiej;

- mieszkańcy Miasta Mława (w tym przedstawiciele Rad Osiedlowych);

- przedstawiciele Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Olsztynie, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie oraz Nadleśnictwa Dwukoły.

Na wstępie spotkania przedstawiono charakterystykę Nadleśnictwa Dwukoły i projektowanego obszaru o zwiększonej funkcji społecznej w Lesie Mławskim. Omówiono także podstawy prawne, podstawowe pojęcia oraz sposób tworzenia projektu Planu Urządzenia Lasu. Przedstawiono najważniejsze problemy i zagrożenia dla lasu i jego trwałości, szczególnie w kontekście presji społecznej i zmian klimatycznych.

Następnie omówiono granice projektowanego obszaru o zwiększonej funkcji społecznej w Lesie Mławskim oraz przedstawiono wstępną propozycję działań z zakresu gospodarki leśnej w tym obszarze, ze szczególnym uwzględnieniem projektowanych rębni.

 

Głównym tematem spotkania było uzasadnienie utworzenia obszaru o zwiększonej funkcji społecznej oraz szczegółowe omówienie przemian jakim będzie podlegał projektowany obszar w wyniku planowanych prac na najbliższe 10-lecie, związanych z prowadzeniem wielofunkcyjnej gospodarki leśnej, w szczególności zabiegów związanych z pielęgnacją drzewostanów i ich przebudową.

Po przedstawieniu powyższych zagadnień odbyła się dyskusja, w trakcie której wysłuchano uwag, opinii i wniosków dotyczących przedmiotu konsultacji.
 

W trakcie dyskusji zgłoszono następujące postulaty:

  1. Zaproponowano unikanie dużych powierzchni zrębów i wydłużenia okresu odnowienia, w którym posadzone drzewka mogłyby osiągnąć większe rozmiary.
  2. Zgłoszono wniosek powiększenia obszaru o zwiększonej funkcji społecznej w Lesie Mławskim o lasy wokół Zalewu Ruda w celu niewykonywania zrębów w bezpośrednim sąsiedztwie zalewu.

 

Sposób rozpatrzenia postulatów:

Ad. 1. Postulat został przyjęty: zostanie dokonana zmiana drugiego etapu planowanych rębni IIIa zakładających uprzątanie drzewostanów między odnowionymi gniazdami dębu na rębnię stopniową IVd w celu wydłużenia okresu przebudowy drzewostanów, ograniczenia wielkości powierzchni na których będzie usuwany stary drzewostan i zmniejszenia intensywności cięć do 20% w 10-leciu.

Ad. 2. Postulatu powiększenia obszaru o zwiększonej funkcji społecznej w celu niewykonywania zrębów w bezpośrednim sąsiedztwie zalewu nie przyjęto z uwagi na brak takiej potrzeby. Zręby przy zalewie nie będą wykonywane w oparciu o inne obowiązujące uregulowania prawne.

W trakcie spotkania były również poruszone sprawy, które nie były przedmiotem spotkania konsultacyjnego. Szczególnie ważna dla mieszkańców jest kwestia zapewnienia bezpieczeństwa na drogach leśnych prowadzących do Krajewa oraz dalsze udostępnianie lasu na cele turystyczne - rozbudowa szlaku fortyfikacji i budowa ścieżki edukacyjnej wokół jeziorka w Krajewie.