Asset Publisher Asset Publisher

Konkurs „Razem dla żubra” podsumowanie

Konkurs organizowany przez Nadleśnictwo Dwukoły objęty Patronatem Burmistrza Miasta Mława pod hasłem "Razem dla żubra" został zakończony zgodnie z regulaminem konkursu 20 października 2023r.

W konkursie wzięło udział 27 placówek oświatowych, a łączna ilość dostarczonych żołędzi i kasztanów wyniosła 18 261,40 kg.

Laureaci zostali wyłonieni na podstawie ilości dostarczonych żołędzi i kasztanów, których waga określana była komisyjnie w momencie dostarczania nasion przez uczestników do Szkółki Leśnej w Krajewie, 06-500 Mława.

Podmioty które dostarczyły największe ilości żołędzi i kasztanów:

I miejsce 3 400,00 kg - SP nr 6 z oddz. integracyjnymi im. K. Makuszyńskiego (adres: 06-500 Mława, ul. Żołnierzy 80 P.P.5);

II miejsce 2 821,00 kg - SP im. Marszałka J. Piłsudskiego w Wieczfni Kościelnej (adres: 06-513 Wieczfnia Kościelna, Wieczfnia K. 56C);

III miejsce 1 700,00 kg - ZPO nr 1 w Mławie (adres: 06-500 Mława, ul. Warszawska 52).

Wyróżnienie przyznano placówkom, które dostarczyły żołędzie i kasztany w ilości przekraczającej 1 000 kg:

I wyróżnienie 1 179,00 kg - SP nr 2 w Mławie (adres: 06-500 Mława, ul. Sportowa 1);

II wyróżnienie 1 131,40 kg - SP im. W. Pileckiego w Wyszynach Kościelnych (adres: 06-561 Stupsk, ul. Szkolna 22).

Zgodnie z § 4 regulaminu konkursu "Razem dla żubra" każda z placówek biorących udział w konkursie otrzymuje tytuł: "Opiekuna Stada Żubrów w Nadleśnictwie Dwukoły".

W związku z dostarczeniem przez uczestników konkursu ogromnej ilości żołędzi i kasztanów, która przewyższa potrzeby oraz możliwości magazynowe Pokazowej Zagrody Żubrów w Krajewie podjęto decyzję o bezpłatnym przekazaniu nadmiaru nasion celem dokarmiania zwierzyny leśnej również w innych miejscach w kraju.

Wyłoniono następujące ośrodki:

1. Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Leśnych na terenie Leśnictwa Miszewo Nadleśnictwo Płock w miejscowości Miszewo Murowane w gminie Bodzanów, w którym przywracane są naturze zwierzęta kontuzjowane, pokaleczone w wyniku kłusownictwa oraz wypadków drogowych.

2. Ośrodek Hodowli Zwierzyny Koniuszyn w Nadleśnictwie Nidzica, który odtwarza populacje zanikających gatunków zwierząt dziko żyjących, hoduje rodzime gatunki zwierząt łownych i tych szczególnie pożytecznych, prowadzi badania naukowe i szkolenia z zakresu łowiectwa. Celem gospodarki łowieckiej na terenie OHZ jest utrzymanie odpowiedniego składu gatunkowego i liczbowego zwierzyny, z uwzględnieniem równowagi biologicznej środowiska naturalnego i jego różnorodności.

Dziękujemy wszystkim placówkom a w szczególności dzieciom i młodzieży za udział w konkursie oraz ogromne zaangażowanie w zbiór żołędzi i kasztanów.

Informacja dot. wręczenia nagród oraz nadania tytułu (data oraz miejsce) przekazana zostanie indywidualnie w późniejszym terminie.