Lista aktualności Lista aktualności

OBCHODY STULECIA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI W NADLEŚNICTWIE DWUKOŁY

   W dniu 18.10.2018 w miejscowości Wróblewo oraz w Sanktuarium Św. Antoniego z Padwy w Ratowie odbyły się obchody uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość została zorganizowana z inicjatywy Członków Koła PTL przy Nadleśnictwie Dwukoły we współpracy ze Stowarzyszeniem Ratujmy Ratowo i Sanktuarium Św. Antoniego z Padwy w Ratowie.

   Miejsce uroczystości jest ściśle związane z historią dążeń narodu polskiego do odzyskania niepodległości. To właśnie na Ziemi Zawkrzeńskiej 155 lat temu przelewali swoją krew uczestnicy Powstania Styczniowego pod dowództwem Generała Zygmunta Padlewskiego. To właśnie pod Wróblewem, w dniu 21 marca 1863 roku, życie oddało ponad stu powstańców w jednej z największych bitew powstańczego zrywu. Olbrzymią cenę za pomoc powstańcom zapłacili bernardyni z Klasztoru w Ratowie. Car dokonał kasaty klasztoru wypędzając zakonników. Powstanie Styczniowe mimo klęski i kilkudziesięciu tysięcy ofiar ukształtowało dążenia niepodległościowe następnych pokoleń.

   W uroczystości wzięli udział: członkowie PTL oddziału Ciechanowsko-Ostrołęckiego, przedstawiciel Marszałka Województwa Mazowieckiego Konrad Wojnarowski,  Zastępca  Dyrektora RDLP w Olsztynie Sebastian Smoluk, Nadleśniczowie z Nadleśnictw: Lidzbark, Myszyniec, Nidzica, Olsztyn, Przasnysz, Strzałowo, Ciechanów, myśliwi, samorządowcy, nauczyciele, młodzież i lokalna społeczność.

   W części referatowej uczestnicy wysłuchali dwóch referatów o dążeniach niepodległościowych tych ziem oraz udziale leśników w walce o wolność narodu polskiego. Następnie wszyscy udali się do kościoła w Sanktuarium Św. Antoniego gdzie została odprawiona Msza Święta za Ojczyznę, którą koncelebrował duszpasterz leśników olsztyńskich Ks. Mariusz Rybicki. Po mszy odczytano listy skierowane do uczestników uroczystości od: Biskupa Diecezji Płockiej, Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. Głos zabrali również Prezes Stowarzyszenia Ratujmy Ratowo Ewa Kozłowska-Głębowicz oraz przedstawiciel Zarządu Głównego PTL Marek Masłowski.

   Trzecia część uroczystości odbyła się w przyklasztornych ogrodach gdzie posadzono „Dąb Niepodległości”, odsłonięto pamiątkowy obelisk oraz podpisano Akt Posadzenia Dębu. Akt ten umieszczono w „kapsule czasu” wraz z pamiątkowymi zdjęciami i emblematami LP, którą wmurowano w podstawę obelisku.

   Oprawę muzyczną podczas uroczystości zapewnił zespół sygnalistów Forest Brass z Nadleśnictwa Lidzbark, zaś chór młodzieżowy Our Voice z Działdowa zaprezentował koncert pieśni patriotycznych.

 

Autorzy zdjęć: Zbigniew Lemański, Milena Plona