Lista aktualności Lista aktualności

Posadzili 80 Dębów Pamięci w hołdzie bohaterom bitwy pod Mławą

   W piątek 26 kwietnia 2019 r. leśnicy wspólnie ze społeczeństwem, podczas akcji sadzenia lasu w Leśnictwie Krajewo, na terenie Nadleśnictwa Dwukoły, w mieście Mława, posadzili 80. Dębów Pamięci w hołdzie bohaterskim żołnierzom polskim z okazji 80. rocznicy bitwy pod Mławą.

   Najpierw na jednej powierzchni uczestnicy w celu opanowania sztuki sadzenia leśnych drzewek posadzili ok. 3000  sadzonek dębu. Następnie wszyscy udali się na drugą powierzchnię, gdzie uroczyście posadzono 80. Dębów Pamięci. Posadzeniu dębów towarzyszyło odsłonięcie tablicy pamiątkowej i tablic informacyjnych poświęconych dowódcom polskiej obrony: dowódcy Armii Modlin gen. Emilowi Krukowiczowi-Przedrzymirskiemu, płk Wilhelmowi Lawicz-Liszce – dowódcy 20. Dywizji Piechoty oraz płk Stanisławowi Fedorczykowi - dowódcy 80. Pułku Piechoty. Po odsłonięciu tablic w zadumie wysłuchano utworu „Śpij Kolego”. Zakończenie uroczystości nastąpiło na szkółce leśnej, gdzie uczestnikom wręczono certyfikaty potwierdzające  posadzenie „Dębów Pamięci” – żywego pomnika historii, zobowiązujące do opieki nad nimi.  W uroczystości razem z leśnikami wzięło udział 170 osób. Wśród nich samorządowcy, policjanci, przedstawiciele mławskich instytucji kulturalnych, sportowych, stowarzyszeń: Miejskiego Domu Kultury, Biblioteki Publicznej, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Klubu Pływackiego Płetwal, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej, Mławskiej Grupy Rekonstrukcyjnej, Polskiego Klubu Ekologicznego, młodzież wraz z opiekunami z sześciu szkół z Mławy i Iłowa.

   Bitwa pod Mławą, która trwała od 1 do 4 września, jest uważana za jedno z najważniejszych wydarzeń wojny obronnej Polski w 1939 r. Walczącymi między sobą siłami były polska Armia „Modlin” dowodzona przez gen. Emila Krukowicza-Przedrzymirskiego oraz niemiecka 3 Armia pod dowództwem gen. Georga von Küchlera. „Pozycja Mławska” była broniona przez 16100 polskich żołnierzy. Siły niemieckie liczyły 44000 żołnierzy. Obrona pozycji mławskiej trwała 80 godzin i nie została przełamana przez Niemców. Odwrót wojsk polskich nastąpił na rozkaz dowódcy armii „Modlin”. W bitwie poległo ok. 1200 żołnierzy polskich a ok. 1500 zostało rannych. Straty niemieckie były dużo większe: ok. 1800 zabitych i 4000 rannych i zaginionych.

   Leśnicy z Nadleśnictwa Dwukoły są gospodarzami lasów wokół Mławy, lasów niezwykłych, bo skrywających historię Bitwy Mławskiej. W swojej codziennej pracy w lesie stykają się z pamiątkami, które przypominają o bitwie. Są to zagubione w lesie schrony bojowe, pozostałości okopów, leje po wybuchach, bezimienne mogiły. Również rosnące w Lesie Mławskim ponad 100-letnie drzewa świadczą o dramaturgii bitwy. Trudno znaleźć wśród nich takie, które by nie skrywały w sobie odłamków i pocisków. Mając świadomość historii skrywanej dziś przez las – wydarzeń pierwszych dni września 1939 r. na „Pozycji Mławskiej”, stworzyliśmy miejsce, które przygodnego wędrowca będzie uczyło historii, wywoła u niego zadumę i przywoła pamięć bohaterskich żołnierzy.